Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.04.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo oblačno in deževno, vmes lahko tudi zagrmi. Najmanj dežja bo na vzhodu ob meji s Hrvaško, kjer bo začelo močneje deževati šele zvečer ali ponoči. Jugozahodni veter bo nekoliko oslabel. Najvišje dnevne temperature bodo od 11 do 17, v jugovzhodnih krajih do 21 stopinj C.
13°C | 17°C
sobota, 29.04.2017
8°C | 20°C
nedelja, 30.04.2017
3°C | 19°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 18°C
Opozorila
Četrtek, 27.4.2017 ob 13h
Do petka dopoldne bo padla večja količina dežja. Zato bodo v četrtek močneje narasli vodotoki v zahodni in južni ter deloma v severni Sloveniji, v noči na petek in v petek dopoldne pa tudi drugod. Danes zvečer bo povišano tudi plimovanje morja.
13°C
17°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

ŠENTov dan v Lavričevi knjižnici


KULTURA, SOSED SOSEDU, DRUŠTVA

| |
12.12.2013      12:48
A A

ŠENTov dan v Lavričevi knjižnici


Že deset let se lahko v ŠENTovem dnevnem centru v Ajdovščini vsak dan srečujejo ljudje s težavami v duševnem zdravju ali pa tisti, ki se trenutno znajdejo v duševni stiski.


Deli:

ŠENT – Slovensko združenje za duševno zdravje je neprofitna in nevladna organizacija, ki deluje na področju zagotavljanja podpore in pomoči osebam s težavami na področju duševnega zdravja. Pod okriljem združenja nastajajo po vsej Sloveniji dnevni centri, stanovanjske skupnosti in socialna podjetja. Program dnevnega centra predstavlja vrsto dejavnosti, ki služijo aktivnemu preživljanju prostega časa, vzpostavljanju in ohranjanju socialnih stikov, sprostitvi, svetovanju, informiranju, kar vse prispeva k višji kvaliteti življenja uporabnikov.

S ŠENTom sodelujemo že dve leti. V tem času se redno srečujemo na naših bralnih srečanjih, ki jih popestrimo z reševanjem miselnih orehov, ki jih sami pripravimo: rešujemo rebuse, iščemo besede v skritih križankah, tremo 'besedne orehe'. V prazničnem decembru pa smo sklenili pripraviti prav poseben ŠENTov dan. Začeli smo ga z našim bralnim srečanjem, od poldne naprej so obiskovalci knjižnice lahko kupovali izdelke, ki so jih izdelali v dnevnem centru, zvečer pa smo pripravili pravi literarni večer.

Predstavili smo roman Andreja Volčiča: Tudi drevo ima svoje srce, spomine Gordana  Kumarja Boj za življenje in pesniško zbirko Slavka Trebšeta Pesmi ljubezni za vedno.

Tudi drevo ima svoje srce je že druga knjiga Andreja Volčiča. V svoji prvi knjigo Brezno je  opisal alkoholikove vzpone in padce, njegov najnovejši roman pa opisuje življenje Tončka Kajžarja iz Tolminskih hribov: zelo je navezan na naravo, od babice se je naučil prepoznavati in uporabljati zelišča (v knjigi je polno uporabnih receptov), opisuje hribe in planine, iskreno je prikazano tovarištvo prijateljev iz časa služenja vojaškega roka. Zgodba se tekoče bere in je polna optimizma in zaupanja.

V knjigi Boj za življenje je Gordan Kumar nanizal svoje poglede na dogajanja, ki so se mu odvijala v življenju. Od utrinkov iz otroštva, kjer se prvič sreča z poglobljenim strahom, preko drugega dela knjige, kjer se bori s svojo duševno motnjo. Opisuje dogodke, kot jih sam imenuje, kjer se srečuje »moj svet in resnični, zunanji svet«. »Človek se nekako nauči živeti s temi napadi groze: ob napadih groze se moram držati zunanjega sveta. Misli delujejo tam, kamor usmerim um in od tega je odvisno, kako se počutiš. Že samo če verjamemo, bo zaradi tega bolje«.

Skozi večer nas je spremljala poezija iz zbirke Pesmi ljubezni za vedno. Slavko Trebše - Taras je s pisanjem našel izhod in izraz tako stiskam in bolečinam kot navdušenju in najlepšim čustvom. Pisanje mu je v pomoč pri spoznavanju samega sebe, občutkov in odnosa do sebe in ostalega sveta. V spremni besedi ga Bernarda Pavlovec Žumer imenuje odločni trubadur in še dodaja, da ko vstopamo v njegov pesniški svet, stopamo v svet ideala, saj pesnik izpoveduje svojo neomajno vero v ljubezen in zvestobo eni in edini ženski.

Zdenka Žigon
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 185
Izšla: 31.03.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
April 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
28.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sara Renar
01.05. - 02.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Anne m. Christiansen + Pacino
05.05. - 06.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Buran
06.05. - 07.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Canine
28.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sara Renar
29.04.2017 | Družabni dogodki
Hardcore v žilo: Mališa Bahat, Mysery for a living in Nailed in
01.05. - 02.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Anne m. Christiansen + Pacino
03.03. - 30.11.2017 | Tečaji in delavnice
PREDAVANJA IN DELAVNICE PREDELAVE SADJA, ZELIŠČ V UČNEM CENTRU BRJE 2017
05.05. - 06.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Buran

Bodite prvi pri oddaji mnenja.