Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.04.2017

oblačno
Danes bo zmerno, občasno pretežno oblačno. Popoldne je na zahodu možen občasen rahel dež. Pihati bo začel južni do jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 17 stopinj C.
7°C | 15°C
torek, 25.04.2017
10°C | 17°C
sreda, 26.04.2017
12°C | 20°C
četrtek, 27.04.2017
12°C | 16°C
petek, 28.04.2017
8°C | 16°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.4.2017 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
15°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Primorci.si – Lavričeva knjižnica prispevala ......


UMETNOST

| |
25.01.2016      16:00
A A

Primorci.si – Lavričeva knjižnica prispevala že sto vnosovDeli:

Pred tremi leti je začel delovati spletni vzajemni biografski leksikon znanih Primork in Primorcev Primorci.si. Primorci smo po zaslugi Goriške Mohorjeve družbe v letih 1974 do 1994 dobili dvajset zvežčičev Primorskega Slovenskega biografskega leksikona (PSBL), ki so skupaj s Slovenskim biografskim leksikonom temeljno delo za različne raziskovalce naše zgodovine. Ob izidu prvega zvežčiča PBSL je uredniški odbor zapisal, da se zaveda potrebe, »da se zberejo drobci in gradivo za pester in obsežen mozaik našega kulturnega, gospodarskega in političnega življenja od časov, ko so se pojavile prve osebnosti, zapisane v raznih zapisih, pa vse do danes.« Tega vodila se drži tudi uredništvo sodobnega spletnega  biografskega leksikona Primorci.si.

Z razvojem novih medijev se je pojavila potreba po sodobni, spletni različici biografskega leksikona. Tako Primorski Slovenski biografski leksikon kot Slovenski biografski leksikon sta v svoji prvotni obliki sedaj v digitalizirani obliki sicer dostopna tudi na spletu. Vendar se je pojavila potreba po posodobljanju vsebin, po dodajanju novih spoznanj in seveda tudi po dodajanju novih gesel, kar pa v tiskani obliki seveda ni več mogoče. Prav spletna oblika zapisa omogoča, da  gesla lahko dopolnjujemo in seveda tudi ustvarjamo nova. Na pobudo slovenskih knjižnic je tako nastalo kar nekaj regijskih spletnih leksikonov (Gorenjci.si, Primorci.si, Notranjci.si, Posavci.si, Dolenjci.si, Celjskozasavski.si, Štajerci.si, Pomurci.si, Kamniško-komendski biografski leksikon, …), ki naj bi se združili v spletni vzajemni biografski leksikon znanih Slovenk in Slovencev ZnaniSlovenci.si.

Spletno stran Primorci.si upravljata Goriška knjižnica Franceta Bevka Nova Gorica in Osrednja knjižnica Srečka Vilharja v Kopru v sodelovanju z vsemi primorskimi splošnimi knjižnicami pa tudi drugimi ustanovami. Vanj so vključene osebnosti, ki so rojene na Primorskem, so tukaj živele, se šolale, delale, predvsem pa so svojim delom zaznamovale Primorsko v preteklosti in tudi sedanjosti. V Lavričevi knjižnici vnašamo v leksikon znane osebnosti, katerih življenjska pot je povezana z območjem današnjih občin Ajdovščina in Vipava. V leksikon uvrščamo v glavnem pokojne osebe, ki so s svojim delom pustile trajne sledi na različnih področjih delovanja ali ostale v spominu lokalne skupnosti. Za vnos živečih oseb je potrebno pisno dovoljenje osebe zato je praksa, da živeče osebe same pripravijo predlog vpisa po navodilih na spletni strani portala in ga pošljejo v našo knjižnico, kjer potem poskrbimo za objavo.

V spletnem  biografskem leksikonu Primorci.si je do sedaj skoraj tisoč vpisov. Iz Lavričeve knjižnice smo prispevali sto zapisov. Ob pripravi teh prispevkov se pred nami odkrivajo nova poglavja zgodovine naših krajev in obudijo spomini na že pozabljene naše zaslužne može in žene. Zbirka naših domačih biografskih zapisov raste in se stalno dopolnjuje.

Zdenka Žigon

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 185
Izšla: 31.03.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
April 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.03.2017 | Umetnost
Aleksij Kobal: Barvna stran teme
28.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sara Renar
24.03.2017 | Umetnost
Aleksij Kobal: Barvna stran teme
28.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sara Renar
29.04.2017 | Družabni dogodki
Hardcore v žilo: Mališa Bahat, Mysery for a living in Nailed in
03.03. - 30.11.2017 | Tečaji in delavnice
PREDAVANJA IN DELAVNICE PREDELAVE SADJA, ZELIŠČ V UČNEM CENTRU BRJE 2017

Bodite prvi pri oddaji mnenja.