Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.04.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo v vzhodni Sloveniji pretežno jasno, drugod pa zmerno do pretežno oblačno. Predvsem ponekod na severozahodu bo lahko občasno rahlo deževalo. Pihal bo južni do jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 5 do 10, na Primorskem do 12 stopinj C.
11°C | 17°C
sreda, 26.04.2017
12°C | 17°C
četrtek, 27.04.2017
14°C | 16°C
petek, 28.04.2017
12°C | 18°C
sobota, 29.04.2017
8°C | 18°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.4.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
17°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Oživljeni rodovi pod Čavnom


KULTURA, TURIZEM, VOLITVE

| |
09.06.2016      14:16
A A

Oživljeni rodovi pod ČavnomSonce sije na vasi pod Čavnom, kjer na svetlo prihaja tudi krajevna zgodovina.
Sonce sije na vasi pod Čavnom, kjer na svetlo prihaja tudi krajevna zgodovina.
Deli:

V vaseh pod Čavnom iz nekdanje velike župnije Kamnje lahko sledimo zgodovini posameznih domačij tudi več kot 400 let v preteklost. Bogato arhivsko gradivo v zadnjih letih vse bolj prihaja na svetlo, med ljudi, ki jih zgodovina svojih prednikov in sosedov zelo zanima. 

V župniji Kamnje je stoletja nastajalo dokumentarno gradivo o prebivalcih Kamenj, Vrtovina, Gojač, Sela, Dobravelj, Skrilj in Stomaža. Le redki slovenski kraji imajo toliko ohranjenih matičnih knjig in urbarjev kot tu. V starodavne listine, ki obsegajo celo glagolske zapise, se je zelo poglobil teolog, pisatelj, kulturnik in urednik Peter Pavel Bratina (73). Prepisal je tudi nekaj najstarejših knjig in urbarjev, kar je neprecenljivo delo za sodobne strokovnjake.
V zadnjih mesecih je veliko o zgodovini posameznih rodovn in priimkov napisal in objavil tudi zgodovinar Tino Mamić (44). V goriškem tedniku Novi Glas ravno v tem času objavlljajo članke o izvoru posameznih vipavskih priimkov. Mamić, katerega rod izvira iz Stomaža (ali od Stomažev, kot rečemo po domače), je zato dal predlog tudi za participativni proračun občine Ajdovščina, da bi popisali zgodovino vseh domačij vasih Skrilje in Stomaž in to objavili v knjigi. "Osebna zgodovina je v zadnjih letih postala zelo pomembna v zgodovinski stroki. Zgodovina lastnih prednikov namreč zanima vsakogar, ne le zgodovinarje. S takim popisom bi se ohranila dragocena zgodovinska dediščina, ki je že v veliki meri pozabljena. Z novimi priseljenci pa je ponavadi popolnoma pozabljena. Identiteta kraja se tako zabriše, skupaj z vaškimi biseri kulturne dediščine. Knjiga bi spodbudila mlade, da bi svoje nonote kaj povprašali in to morebiti tudi zapisali ali posneli. Starejše pa bi spodbudilo, da bi na podstrešjih pobrskali za starimi dokumenti, ki jih še dandanes v tako veliki meri uničuje zob časa," je pojasnil Tino Mamić.
Pri tem pa ne gre samo za zgodovino, razlaga univerzitetni diplomirani profesor zgodovine Mamić, ampak tudi za turistični razvoj naših vasi. Meni, da bi taka knjiga kulturno in turistično obogatila Stomaž in Skrilje, v perspektivi pa bi to nadaljevali z drugimi kraji: "Knjiga bi bila svojevrstni turistični vodnik, po kateri bi posegli tudi turisti, ki bi v omenjena kraja prišli iskat svoje lastne korenine. Tovrstnega turizma je vsako leto več, posebej iz bogatih zahodnih držav." Na vprašanje, kakšen potencial predstavlja tovrstni turistični razvoj pa Mamić, ki je sodni izvedenec za rodoslovje, odgovarja: "Priimek Bratina izvira od Stomažev. V državi živi 814 ljudi s tem priimkom, po svetu pa 1700. Samo predstavljamo si lahko, koliko rodbinskih srečanj bi se lahko zvrstilo pri Stomažih... In koliko denarja bi obiskovalci lahko prinesli v enem dnevu v vas." 

V občini Ajdovščina bo 19. junija na glasovanju padla odločitev, kam bo občina namenila svoj denar v posameznih krajih. V krajevnih skupnostih Cesta, Velike Žablje, Dobravlje, Vipavski Križ, Stomaž in Skrilje, bodo ljudje izbirali tri od petih predlogov. Med njimi je tudi izdaja knjige o zgodovini vseh domačij v nekdanji skupni občini Stomaž in Skrilje. V kolikor bo projekt dobil dovolj glasov, bi tej knjigi verjetno sledile knjige zgodovini Velikih Žabelj in Dobravelj ter o zgodovini Ceste in Vipavskega Križa. Odločali pa ne bodo samo polnoletni državljani, ampak vsi prebivalci naštetih krajevnih skupnosti, ki so starejši od 15 let.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 185
Izšla: 31.03.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
April 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
28.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sara Renar
28.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sara Renar
29.04.2017 | Družabni dogodki
Hardcore v žilo: Mališa Bahat, Mysery for a living in Nailed in
03.03. - 30.11.2017 | Tečaji in delavnice
PREDAVANJA IN DELAVNICE PREDELAVE SADJA, ZELIŠČ V UČNEM CENTRU BRJE 2017

Bodite prvi pri oddaji mnenja.