Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 05.12.2016

pretežno oblačno
Ponoči se bo oblačnost od jugozahoda prehodno širila tudi nad osrednjo in del vzhodne Slovenije. Po nekaterih nižinah bo zjutraj megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -7 do -2, na Primorskem od 0 do 5 stopinj C.
1°C | 11°C
torek, 06.12.2016
-1°C | 12°C
sreda, 07.12.2016
-3°C | 11°C
četrtek, 08.12.2016
-4°C | 10°C
petek, 09.12.2016
-3°C | 10°C
Opozorila
Nedelja, 4.12.2016 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
11°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Milan Jež – prvi šofer prvega bibliobusa na ......


KULTURA

| |
23.05.2014      8:50
A A

Milan Jež – prvi šofer prvega bibliobusa na Primorskem


Zbirka kratke proze Po senu diši Milana Ježa prinaša osem zgodb iz doline Idrijce, »najlepše doline na svetu,« pravi avtor, ki je tej dolini posvetil tudi svojo prvo knjigo, pesniško zbirko Idrijca, reka moje mladosti. Pravzaprav je že težko najti ta značilni vonj po pokošeni travi, po divjih nageljčkih, po senu, saj se planinske senožeti zaraščajo in »lepo dišijo le še spomini,« je kar malo nostalgičen Milan Jež.


Deli:

Čeprav so imena in dogodki izmišljeni, pa so avtorju povod za zapis dali doživljaji iz  njegovega življenja; od odraščanja, prvih služb, srečevanja z ljudmi (posebnimi), pa tudi opazovanje in premišljevanje ob vprašanjih, ki se mu pojavljajo ob srečevanja z naravno in kulturno dediščino njegovega ljubega okolja. Zaznamuje ga prav poseben odnos do narave, kar smo obiskovalci lahko občudovali tudi na fotografijah, ki so spremljale predstavitev, na katerih so prisotni z velikim veseljem prepoznavali hiše, ljudi, priljubljene razglede.

Milan Jež je prepoznaven tudi v naši dolini. Bil je dolgoletni radijski voditelj na Radiu Nova in poslušalci so ga z veseljem večkrat radi klicali v živo v oddajo. Še prej, leta 1975, pa se je srečal z našimi kraji kot prvi šofer potujoče knjižnice. Spominja se, kako je spremljal izdelavo prvega bibliobusa in ga s takratnim direktorjem Goriške knjižnice odšel prevzet v Avtomontažo. Prvo vozilo potujoče knjižnice sta namreč financirali goriška in ajdovska knjižnica skupaj. Seveda je pot v Novo Gorico vodila mimo Ajdovščine, zato sta ga najprej pripeljala pokazat knjižničarkam Lavričeve knjižnice. V knjigi lahko preberemo tudi o marsikaterem dogodku z voženj, ko so še preizkušali teren in iskali primerne kraje za postavitev postajališč potujoče knjižnice in seveda ustrezne poti do njih, saj znajo biti vipavske ceste ozke in ovinkaste in za dolg bibliobus pravi izziv. Prav tako tudi vreme - s knjižničarko Ester Krečič, ki je delala na bibliobusu, sta se še oba dobro spominjala zasnežene ceste čez Binčovše na Kovku, ko je morala Ester v 'špičkah' (visokih petah) hočeš nočeš v sneg in po veje, da jih je podložila pod kolesa in sta lahko prišla srečno domov. »Zima je bila, sneg, bibliobus pa brez zimskih gum, nisem želel iti na tako pot, a ukazali so mi, da nas ljudje pričakujejo in moramo do njih. Pa smo šli,« se je spominjal Milan.  

Vsestranski Milan Jež je pisal tudi besedila za narodno zabavne ansamble in tudi predstavitev njegove knjige je spremljala pesem. Z izbranim programom je nastopil oktet Sotočje.

Zdenka Žigon

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 180
Izšla: 28.10.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
December 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
05.12.2016
Danes ni dogodkov.
08.12.2016 | Umetnost
Enej Gala, "Spotikalci"
08.12.2016 | Ostalo
Drugi adventni večer 2016
08.12.2016 | Umetnost
Enej Gala, "Spotikalci"
08.12.2016 | Ostalo
Drugi adventni večer 2016
10.12.201 | Šole in vrtci
DAN ODPRTIH VRAT 2016
10.12.2016 | Umetnost
Likovna ustvarjalnica za otroke od 5. leta naprej s Kristino Božič

Bodite prvi pri oddaji mnenja.