Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.04.2017

pretežno oblačno
Danes bo na vzhodu precej jasno, proti zahodu pa bo oblačnost naraščala. Predvsem v zahodni Sloveniji bo občasno deževalo. Krepil se bo jugozahodnik, ob morju jugo. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 21, v severozahodni Sloveniji malo nad 10 stopinj C.
11°C | 17°C
sreda, 26.04.2017
12°C | 17°C
četrtek, 27.04.2017
14°C | 16°C
petek, 28.04.2017
12°C | 18°C
sobota, 29.04.2017
8°C | 18°C
Opozorila
Torek, 25.4.2017 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
17°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Lokarjeva knjižnična zapuščina popisana


KULTURA, ZAVODI

| |
20.12.2013      14:23
A A

Lokarjeva knjižnična zapuščina popisana


Lavričeva knjižnica Ajdovščina je zaključila s popisom gradiva, ki je bilo v lasti pisatelja dr. Danila Lokarja. Naj spomnimo: v letu 2012 smo praznovali 120-letnico njegovega rojstva. Tedaj je knjižnica od pisateljevega sorodnika Miha Lokarja prevzela gradivo, ki je temelj za Spominsko sobo dr. Danila Lokarja v obnovljeni stavbi v Ajdovščini, kjer je živel.


Deli:

Popis je trajal skoraj leto dni. Pod strokovnim vodstvom Ivane Slamič in Zdenke Žigon ga je opravila slavistka Tanja Bratina Kozamernik. Njeno poročilo objavljamo v nadaljevanju.

Lavričeva knjižnica Ajdovščina je pripravila popis knjižnega gradiva in periodike iz zapuščine Danila Lokarja (1892 – 1989). Gradivo je shranjeno v Lokarjevi spominski sobi, ki je urejena kot pisateljeva osebna knjižnica in delovna soba. Nahaja se v nekdanji Lokarjevi hiši in je na ogled obiskovalcem. Iz pregleda knjižne zapuščine je mogoče razbrati, da je bil Lokar izjemen ljubitelj in tudi zbiralec knjig, saj je izbor gradiva zelo raznovrsten. Popis je bil zame osebno zanimiv tudi zato, ker je v številnih knjigah mogoče najti račune knjigarn in antikvariatov, kjer jih je kupil. Te drobne najdbe pričajo, da je pisatelj knjige kupoval na svojih potovanjih.

Med zapuščino najdemo dela svetovnih klasikov v različnih svetovnih jezikih: v nemščini (največ), ruščini, francoščini, italijanščini, v hrvaškem, srbskem jeziku, pa še katerem. Med knjigami pa je tudi precej del slovenskih avtorjev, povečini Lokarjevih sodobnikov. Le-ti so mu knjige tudi podarjali, zato lahko v njih najdemo posvetila in podpise avtorjev.

Najstarejše knjige so s konca 19. stoletja. Med zapuščino je poleg leposlovnih del veliko literature s področja medicine, ki jo je Lokar vsakodnevno uporabljal pri svojem zdravniškem delu.

Knjige so razvrščene v omare in oštevilčene. Vseh popisanih enot je okoli dva tisoč. Zdajšnji popis je bil narejen zgolj za potrebe evidentiranja in je podlaga za to, da knjižnica in stroka sploh vesta, s čim razpolagata. Da bi bilo gradivo urejeno tako, da bi lahko služilo tudi za znanstvene in raziskovalne potrebe, pa bi ga bilo potrebno katalogizirati in bibliografsko obdelati.

Popis gradiva je pomemben prispevek k odstiranju življenja in dela Danila Lokarja, vendar kljub temu ostaja še veliko neodkritega.

Naj še dodamo, da si je mogoče Spominsko sobo Danila Lokarja ogledati v dogovoru z Lavričevo knjižnico, ki poskrbi tudi za strokovno vodenje.

Tanja Kozamernik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 185
Izšla: 31.03.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
April 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
28.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sara Renar
28.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sara Renar
29.04.2017 | Družabni dogodki
Hardcore v žilo: Mališa Bahat, Mysery for a living in Nailed in
03.03. - 30.11.2017 | Tečaji in delavnice
PREDAVANJA IN DELAVNICE PREDELAVE SADJA, ZELIŠČ V UČNEM CENTRU BRJE 2017

Bodite prvi pri oddaji mnenja.