Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.04.2017

delno oblačno
Popoldne bo na Primorskem sončno. Drugod bo spremenljivo do pretežno oblačno, občasno bodo krajevne padavine. Pihal bo veter severnih do vzhodnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 10 do 17, na Primorskem do 19 stopinj C.
2°C | 19°C
ponedeljek, 24.04.2017
6°C | 16°C
torek, 25.04.2017
11°C | 17°C
sreda, 26.04.2017
12°C | 20°C
četrtek, 27.04.2017
13°C | 16°C
Opozorila
Nedelja, 23.4.2017 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
19°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Ko roka pelje svojo pot


KULTURA

| |
30.11.2012      16:11
A A

Ko roka pelje svojo pot


V galeriji Mežnarija v Mengšu je bilo v torek, 27. novembra, odprtje samostojne slikarske razstave ustvarjalke Irene Furlan z naslovom 'Ko roka pelje svojo pot'.


Deli:

Irena je doma s Planine pri Ajdovščini. Pred dobrim desetletjem je morala zaradi bolezni na operacijo možganov, ki jo je priklenila na invalidski voziček in na bivanje v Domu starejših občanov v Ajdovščini. Takoj po tem se je začela spopadati s svojo boleznijo in iskati rešitve, ki bi ji pomagale ohranjati voljo do življenja. Našla je voljo in željo po ustvarjanju, potrkala na vrata Lične hiše  v Ajdovščini, kjer sta jo Polona in David z veseljem sprejela in ji ponudila mentorstvo pri slikarskem ustvarjanju. Njene probleme in napake sta kaj hitro spremenila v prednosti.

V kritiki za razstavo je med drugim Polona Kunaver Ličen zapisala: "Irena Furlan je skozi leta oblikovala svoj risarski in slikarski slog, urila svojo roko in potezo ter se prelevila v pravo slikarko in ilustratorko. Njena barvna poteza je ekspresivna, polna kontrastnih presenečenj, neobremenjena z realnostjo sveta. Njen svet je slikovit, poln pozitivne energije, ki jo je kljub bolezni in trpljenju znala ohraniti v sebi in slikarsko izraziti. Slikarstvo jo je utrdilo, jo terapevtsko ozdravilo, ji dalo novih moči in danes pred nami stoji nova Irena, ki nas pozdravlja s svojimi zadnjimi stvaritvami, ki pričajo o kakovosti in moči njenega slikarskega izražanja.

Irena se ne da, je borka, je močna osebnost, ki se danes poteguje za svoje pravice in ne popusti. Začela je uživati v življenju in to tudi izraža v svojih slikah. Ne skrbijo jo več napake, saj so le - te  že zdavnaj postale del njenih slikarskih kompozicij. Packa tu in packa tam, in vse postane še bolj pestro in zanimivo. Igra pack in nepravilnih črt na barvnih ploskvah včasih deluje toliko bolj zanimivo kot popolnost barv in oblik. Irena se kakor otrok poigrava z barvami in liki, išče trenutke, ko s čopičem potegne sem in tja, uživa v spontanosti.

Možgani dajejo ukaze, ki jim njena roka vedno ne zmore slediti, zato roka pelje svojo pot, posledica tega pa so neverjetni rezultati, ki nas osupnejo. Ekspresivnost izraza, sproščena poteza in motorične ovire povzročijo zanimive podobe, jih delno popačijo, dajo jim svoj dih, svoj poseben karakter, ki ga pri zdravi motorični sposobnosti ne bi dosegla. Kdo ve kakšni bi bili rezultati, če bi Irena imela zdrave roke? Morda pa sploh nikoli ne bi slikala?

Vsi, ki Ireno poznamo, ji za njene dosežke iskreno čestitamo v želji, da bi še naprej tako zavzeto ustvarjala v iskanju novih slikarskih izrazov in kljub bolezni uživala življenje v krogu svojih sostanovalcev, domačih, prijateljev in znancev.

 

Niko Ličen
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 185
Izšla: 31.03.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
April 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Jack Holmes in Greg Rekus
24.03.2017 | Umetnost
Aleksij Kobal: Barvna stran teme
28.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sara Renar
23.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Jack Holmes in Greg Rekus
24.03.2017 | Umetnost
Aleksij Kobal: Barvna stran teme
28.04.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Sara Renar
29.04.2017 | Družabni dogodki
Hardcore v žilo: Mališa Bahat, Mysery for a living in Nailed in

Bodite prvi pri oddaji mnenja.