Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 28.02.2017

oblačno
Popoldne bo pretežno oblačno. Na zahodu bo občasno rahlo deževalo, nad okoli 1500 metri pa snežilo. Pihal bo zmeren do močan jugozahodni veter, ob morju jugo. Zvečer se bodo padavine krepile in širile proti vzhodu. Najvišje dnevne temperature bodo od 10 do 15, na območju Julijskih Alp okoli 7 stopinj C.
5°C | 13°C
sreda, 01.03.2017
7°C | 14°C
četrtek, 02.03.2017
3°C | 14°C
petek, 03.03.2017
2°C | 14°C
sobota, 04.03.2017
5°C | 16°C
Opozorila
Torek, 28.2.2017 ob 11h
Danes bodo najmočnejši sunki jugozahodnega vetra lahko ponekod še presegli hitrost 70 km na uro. Veter bo predvidoma najmočnejši na vzhodu države in v višje ležečih krajih.
5°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Svet skozi leče slepega umetnika


KULTURA, EVROPSKI PROJEKTI

| |
28.04.2016      14:35
A A

Svet skozi leče slepega umetnika


V prostorih Evropskega parlamenta v Bruslju so 26. aprila 2016 odprli razstavo fotografij slovenskega filozofa in umetnika Evgena Bavčarja z naslovom Svet skozi leče slepega umetnika.


Snidenje z Bavčarjem v Bruslju
Snidenje z Bavčarjem v Bruslju
Deli:

Gre za razstavo, ki je po besedah njenega avtorja ogledalo Slovenije in ki prinaša slovensko luč v Evropo.

"Mi smo bili že dolga leta v Evropi, samo smo bili v senci. Zdaj so te sence nekako izginile. Tudi naša luč prihaja v Evropo (...) naša identiteta, kultura in preteklost," je povedal Bavčar ob odprtju razstave, ki gostuje v Bruslju ob 25-letnici slovenske samostojnosti.

Za razstavo je izbral fotografije, ki govorijo o Evropi in Sloveniji, o spominih na desetdnevno vojno in na lastno otroštvo, pa tudi o mestih Evrope. "So slovenske slike, vendar zelo evropsko zasnovane," je dejal.

Evropski poslanec Lojze Peterle, na čigar pobudo je bila razstava pripravljena, je v govoru spomnil, da razstava poteka v težkih časih za Evropo, ko se zdi, da več Evrope ni mogoče. "Verjamem, da je Bavčar tukaj zato, da nam odpre oči."

Evropska poslanka in nekdanja komisarka za pravosodje Viviane Reding pa je ob prebiranju

umetnikovega življenjepisa z občudovanjem in presenečenjem ugotavljala, kaj lahko zmore slepi Evgen Bavčar in kako globok umetnik je.

Lojze Peterle je Evgena Bavčarja predlagal v postopek za nominacijo za Državljana Evrope. Iz vsake države namreč evropski poslanci predlagajo enega ali več kandidatov, evropski parlament pa izbere potem osebo, ki prejme priznanje Državljan Evrope.

Zaradi vseh teh  dogodkov se je Lojze Peterle odločil povabiti krajane Evgena Bavčarja, ki so se z veseljem odzvali povabilu. Potovanje je koordiniral in vodil Andrej Černigoj iz Vipavskega Križa, Petereletov asistent, ob pomoči Stojana Stoparja in Angela Vidmarja. V ta namen so bile povabljene pevke DPS Zarja DU Ajdovščina in ob odprtju razstave kot prvo pesem zapele 'Pod Čavnom visokim prebivam'.

Potovanje na ta veličastni dogodek za gospoda Evgena Bavčarja, Lokavčane  in Slovence nasploh je podprla tudi Občina Ajdovščina.

N. V., foto Angel in Nevenka Vidmar

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!