Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 21.10.2016

delno oblačno
Ponoči bodo padavine prehodno nekoliko oslabele in se proti jutru od zahoda znova krepile.
9°C | 13°C
sobota, 22.10.2016
5°C | 18°C
nedelja, 23.10.2016
6°C | 17°C
ponedeljek, 24.10.2016
6°C | 19°C
torek, 25.10.2016
11°C | 19°C
Opozorila
Četrtek, 20.10.2016 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
13°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Julijan Krapež - Okus oblike


KULTURA

| |
22.02.2015      16:49
A A

Julijan Krapež - Okus oblike


V soboto, 21. februarja zvečer, so Lično hišo napolnili zares številni obiskovalci, ki so bili priča odprtju prav posebne razstave z naslovom 'Okus oblike' ajdovskega rojaka arhitekta Julijana Krapeža.


avtor - Julijan Krapež
avtor - Julijan Krapež
Deli:

Julijan Krapež je diplomiral na ljubljanski Fakulteti za arhitekturo pod mentorstvom prof. Janeza Suhadolca. Podiplomski študij je leta 1991 nadaljeval na Fakulteti za arhitekturo v Benetkah. Uveljavil se je na področju oblikovanja pohištva. Vrsto let je bil oblikovalec Tovarne pohištva LIPA iz Ajdovščine. Za pohištveno industrijo je oblikoval več kot trideset različnih modelov kuhinj in več kot sto celovitih ambientalnih rešitev. Za svoje oblikovalske dosežke je prejel številne nagrade tako doma kot v tujini. Deluje kot svobodni ustvarjalec na področju kulture in se ukvarja predvsem z industrijskim oblikovanjem ter oblikovanjem interierja. Del njegovega ustvarjalnega opusa lahko občudujemo na pričujoči razstavi.

Avtorjevo delo je predstavila umetnostna zgodovinarka in likovna kritičarka Nuša Podgornik in med ostalim o avtorju dejala: »Četudi je arhitekt in oblikovalec Julijan Krapež med stanovskimi kolegi morda najbolj poznan po oblikovanju projektov za kuhinje, snuje tudi ambiente za zasebne naročnike, podpira umetnost, sledi njenim tokovom ter se posveča tudi slikarstvu in risbi. Če se ne bi odločil za študij arhitekture, bi se zagotovo za študij slikarstva, ki je pri njem nekoč kot enakovreden partner konkuriral arhitekturi. A kot je opazil, se, vsaj zanj, obe področji med sabo odlično dopolnjujeta; arhitektura in oblikovanje ga navdihujeta v slikarstvu in obratno. Seveda ima v ustvarjalnem procesu slikanja in risanja na razpolago bistveno več možnosti izražanja, medtem ko se je pri arhitekturi in oblikovanju potrebno prilagajati številnim zavezujočim in omejujočim faktorjem: od izvedbene cene, do cenovne dostopnosti na trgu, trendom, funkcionalnosti in še marsičemu. Julijan Krapež ni bil nikoli pristaš ekstremnega minimalizma, “da se urežeš na njem”, kot pravi, pač pa ga je bolj zanimala identiteta zasnove, ki je poudarjala oseben pristop, dialog lesa in kamna na primer, s pozornostjo do detajlov in spojev, ki imajo pomembno estetsko funkcijo v njegovih projektih. Četudi na zunaj elegantne gladke površine, ki se magično odpirajo, pa so znotraj prijazna in humana prebivališča kuhinjskih pripomočkov. Ob tem je imela in ima zanj še vedno pomembno vlogo tradicija domačega okolja - Slovenije, ki se ji kot ustvarjalec in oblikovalec ni nikoli izneveril.«

Večer  je dodatno obogatil umetniški fotograf in glasbenik Lado Jakša z multivizijo Okus oblike. Pričujoča razstava je v Lični hiši na ogled do 21. marca. Z obiskom in ogledom razstave boste lahko okušali oblike, ki nam jih Julijan Krapež odstira v vsej svoji lepoti.

Niko Ličen

 

 

Povezani članki
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 178
Izšla: 02.09.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2016
Danes ni dogodkov.
22.09.2016 | Umetnost
Veno Pilon, začetki. Ob 120. obletnici rojstva Vena Pilona
22.10.2016 | Družabni dogodki
JAZZ VEČER
24.10.201 | Tečaji in delavnice
Zdravilec Maksim Osipov ponovno v Novi Gorici
25.10.2016 | Tečaji in delavnice
PROGRAM EXCEL ZA OSNOVNO VODENJE FINANC
26.10.2016 | Tečaji in delavnice
UPORABA SOCIALNIH OMREŽIJ ZA DELO IN PROSTI ČAS
22.09.2016 | Umetnost
Veno Pilon, začetki. Ob 120. obletnici rojstva Vena Pilona
22.10.2016 | Družabni dogodki
JAZZ VEČER
23.10.2016 | Umetnost
družinsko vodstvo po razstavi Veno Pilon, Začetki
24.10.201 | Tečaji in delavnice
Zdravilec Maksim Osipov ponovno v Novi Gorici
25.10.2016 | Tečaji in delavnice
PROGRAM EXCEL ZA OSNOVNO VODENJE FINANC

Bodite prvi pri oddaji mnenja.