Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.01.2017

jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, burja bo počasi slabela. Drugod po Sloveniji bo sprva pretežno oblačno, sredi dneva in popoldne pa se bo večinoma delno zjasnilo, le na jugu bo ostalo bolj oblačno. Ponekod bo še pihal severovzhodni veter, ki pa bo slabel. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem okoli 5 stopinj.
-2°C | 6°C
sobota, 19.01.2017
2°C | 6°C
nedelja, 21.01.2017
-7°C | 9°C
ponedeljek, 22.01.2017
-5°C | 10°C
torek, 23.01.2017
-5°C | 11°C
Opozorila
Četrtek, 19.1.2017 ob 9h
Burja na Primorskem bo počasi slabela, a bodo danes do večera njeni najmočnejši sunki še lahko dosegali hitrost okoli 100 km/h.
-2°C
6°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Film o Matiji Vertovcu


KULTURA

| |
10.11.2015      10:33
A A

Film o Matiji Vertovcu


Polna Dvorana prve slovenske vlade v Ajdovščini je v petek, 6. novembra, je z navdušenjem pospremila na pot dokumentarec z naslovom Matija Vertovec – veliki um slovenskega naroda. Dokumentarec je nastal v produkciji Televizije Slovenija pod roko režiserja Marka Naberšnika. Pod scenarij sta se podpisali Maruša Prelesnik Zdešar in Mateja Rosa, s Planine doma.


Deli:

Prav Mateja je tudi dala idejo za snemanje dokumentarca o vsestranskem liku Vertovca, ki je v prvi polovici 19. stoletja odločilno zaznamoval življenje na Vipavskem, s svojim zapisi in knjigami pa je daleč presegel lokalne okvire. Področja delovanja Matije Vertovca so namreč zelo razvejana – loteval se je tako kmetijstva, zgodovine, proučeval je naravne pojave, tudi burjo, ukvarjal se je celo z zvezdoslovjem. V dokumentarnem filmu sta avtorici največ poudarka namenili vinarstvu in Vinoreji, ki je Vertovčevo najpomembnejše delo. Vertovec si je namreč stalno prizadeval dvigniti znanje kmečkega življa, tudi pri praktičnih opravilih.

Premiere so se udeležili tudi sodelujoči v filmu, na čelu z uveljavljenim režiserjem Markom Naberšnikom. Dokumentarec, ki je sicer prvenstveno namenjen predvajanju na TV, je premiero v Ajdovščini doživel na željo Društva Matija Vertovec, saj predstavlja primeren uvod v sklop martinovanj na Vipavskem in hkrati napoveduje že 15. Vertovčev pohod, ki bo v nedeljo, 22. novembra.
rl, foto Blaž Rosa
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 180
Izšla: 28.10.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.