Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 30.04.2017

jasno
Ponoči se bo zjasnilo, zjutraj bo pretežno jasno. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 3, ob morju okoli 7 stopinj C.
4°C | 20°C
torek, 01.05.2017
6°C | 20°C
sreda, 02.05.2017
9°C | 19°C
četrtek, 03.05.2017
8°C | 22°C
petek, 04.05.2017
9°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 29.4.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Auschwitz je tudi tvoj


KULTURA, DOGODKI

| |
22.03.2016      11:48
A A

Auschwitz je tudi tvoj


Lavričeva knjižnica je ob mednarodnem Dnevu žena predstavila knjigo tržaške deportiranke Marte Ascoli z zgovornim imenom Auscwitz je tudi tvoj. Knjiga je izšla pri Založbi Mladika iz Trsta s spremno besedo Borisa Pahorja. V knjigi se avtorica spominja večera 29. marca 1944, ko sta jo – mlado judovsko dekle, po babici s Krasa Slovenko - esesovca odvedla najprej v tržaško Rižarno, od koder so jo napotili v nemška taborišča Auschwitz, Birkenau in Bergen-Belsen, kjer je 15. aprila 1945 dočakala osvoboditev in se nato vrnila domov, kjer je niso več pričakovali.


Deli:
Toda pravo osvoboditev je doživela šele 40 let po tem, ko se je – kot svoboden človek, ki razmišlja o zlu, ki ga je uspel preživeti - vrnila v Auschwitz: kraj trpljenja, smrti in razčlovečenja, ki ji je odvzel mladost in jo spremenil v številko, vtetovirano na roki. V tem taborišču je bil tudi Boris Pahor.

Knjiga je razdeljena na avtobiografske zapise in na razmišljanje, ki ga je sprožil obisk Auschwitza desetletja pozneje. Zapisi so razdeljeni v poglavja, berejo se tekoče. Italijanski izvirnik z naslovom Auschwitz è di tutti je izšel leta 1998 pri tržaški založbi Lint, leta 2011 je knjigo izdala osrednja italijanska založba Rizzoli. Knjiga, ki jo je prevedla Magda Jevnikar,  je opremljena s fotografskim gradivom, pri čemer slovenska izdaja objavlja kopijo krstnega lista Martine babice.

V predstavitev se je izjemno dinamično vključila zgodovinarka Dunja Nanut, tržaška predsednica vsedržavnega združenja deportirancev in odlična poznavalka tedanjega in tudi povojnega Trsta. Opisala je delovanje uničevalnih taborišč po Evropi in administrativni pristop oblasti – nemških in italijanskih – do pošiljanja ljudi vanja. Izpostavila je tudi dejstvo, da je takratno medvojno Rižarno vodila – danes bi tako rekli – mafija, ki se je bogatila na račun ljudi, ki so jih pošiljali v uničevalna taborišča,  je dejala. Če so koga izpustili, ker so od tega imeli korist, so na njegovo mesto zapisali nekoga drugega – to bi se utegnilo zgoditi tudi v primeru Marte Ascoli, katere oče je ravno tako umrl v taborišču, je še menilaDunja Nanut. In dodala, da so se v Trst vrnili številni tedanji fašisti, kar je oblikovalo tudi vzdušje v povojnem obdobju. Italijani, torej Tržačani so vedeli, kaj se dogaja v Rižarni, ki ni bila v prvi vrsti taborišče za Žide, ki bi jih uničevali Nemci, kot to želijo prikazati povojne oblasti. To je bil usoden kraj za Slovence in pripadnike drugih slovanskih narodov, in tudi politične oporečnike.

Kot je dejal sin Marte Ascoli Davide Puzzolo, mama ni nikoli skrivala vžgane številke na roki: »sram naj bo tiste, ki so mi to naredili, ne mene!« Spominja se otroških let, ko je v šoli risal aviončke, na nekaterih med njimi je narisal tudi kljukasti križ, kar je najbrž videl na kaki fotografiji ali risbi. Takrat je mama šla v šolo in se pogovorila z učiteljico, in tedaj je tudi prvič slišal mamino zgodbo.

Večer, ki ga je vodila Nadia Roncelli iz založbe Mladika, je bil prava učna ura o Trstu, ki šele danes - z mlado generacijo – počasi odkriva lastni fašizem, ki je za svoje žrtve vzel tako Slovence in druge Slovane kot Jude.

A.L.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 185
Izšla: 31.03.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
April 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8
01.05. - 02.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Anne m. Christiansen + Pacino
05.05. - 06.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Buran
06.05. - 07.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Canine
29.04.2017 | Družabni dogodki
Hardcore v žilo: Mališa Bahat, Mysery for a living in Nailed in
01.05. - 02.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Anne m. Christiansen + Pacino
03.03. - 30.11.2017 | Tečaji in delavnice
PREDAVANJA IN DELAVNICE PREDELAVE SADJA, ZELIŠČ V UČNEM CENTRU BRJE 2017
05.05. - 06.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Buran
06.05. - 07.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Canine

Bodite prvi pri oddaji mnenja.