Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 29.04.2017

delno oblačno
Ponoči in zjutraj bo delno jasno, ponekod še pretežno oblačno in po nekaterih nižinah zjutraj megleno. Na Primorskem bo proti jutru zapihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 9, v Gornjesavski dolini okoli 0 stopinj C.
8°C | 19°C
nedelja, 30.04.2017
4°C | 20°C
ponedeljek, 01.05.2017
6°C | 19°C
torek, 02.05.2017
10°C | 18°C
sreda, 03.05.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Petek, 28.4.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

20 let Sotočja


KULTURA

| |
29.09.2014      9:29
A A

20 let Sotočja


Pisala se je jesen leta 1994, čas trgatve, veselja, druženja in čas, ko je skupinica dvanajstih pevskih zanesenjakov sklenila, da začne novo, svežo pot moškega vokalnega ustvarjanja. Na pobudo fantov in mož iz različnih krajev Vipavske doline se je pod vodstvom Mirana Rustje zbral prvi sestav vokalne skupine Sotočje.


Prva zasedba Sotočja
Prva zasedba Sotočja
Deli:

Njihova prva predsednica je bila Milena Mavrič, svoje prve pevske korake pa so dobro leto urili v stari šoli v Šempasu, dokler ni vodstva vokalne skupine prevzel mlad nadobuden pevec Rok Bavčar. Z novim umetniškim vodjem se je sedež preselil v Selo, s tem pa so dobili tudi novega predsednika, pevca Zvoneta Ferfoljo, ki je predsedoval do leta 1999. Skupina je bila že takrat malce drugačna od ostalih moških sestavov, saj je združevala pevce različnih generacij in tako postala sinonim navihane mladosti in odgovorne zrelosti. Skupaj z Rokom se je razvijala do 1999-ega leta, ko je ta vodstvo prepustil Petru Pirihu. Takrat se je vokalna skupina spremenila v oktet Sotočje in svoj sedež prenesla najprej za kratek čas v Batuje, nato pa v Črniče, kjer ima sedež še danes. Od leta 1999 do leta 2004 je predsedovanje prevzel baritonist Leon Jerkič. Leta 2004 ga je z novo ustanovljenim Kulturno umetniškim društvom 'Oktet Sotočje' nasledil Evstahij Paljk. V istem letu je umetniško vodenje okteta prevzela prva ženska roka. Andreja Rustja je s svojo nežno roko moške pevsko vodila in usmerjala dobri dve leti. Pod njenim vodstvom je oktet gostoval pri slovenskih izseljencih v Frankfurtu. V letu 2006 jo je nasledila mlada študentka Akademije za glasbo, glasbena pedagoginja Ana Knez (takrat Jerkič). S svojo mladostjo in študentsko zagnanostjo je oktetu prinesla nov zagon in sveže ideje za nadaljevanje pevskega ustvarjanja. Maja 2010 je oktet pod njenim vodstvom gostoval pri slovenskih izseljencih v ZDA in Kanadi, kjer je s pesmijo, besedo in kulinariko predstavil lepote Vipavske doline. V istem letu je predsedovanje društvu prevzel Jernej Štancar, mlad član okteta Sotočje. Vsekakor velja omeniti še to, da je v septembru 2011 oktet gostoval tudi na Nizozemskem.

Pevci Sotočja so v dvajsetih letih prepeli več sto skladb in si tako zgradili obsežen repertoar, v kateremu se nahajajo slovenske ljudske in umetne pesmi, napitnice, pesmi tujih avtorjev, slovenske popevke, črnske duhovne pesmi in dalmatinske melodije. Njihovo poslanstvo je, da s peto pesmijo širši publiki prenesejo vokalno glasbeno umetnost, zato redno sodelujejo na prireditvah v okviru državnih in kulturnih praznikov, srečanjih kot so občinska revija, Primorska poje in srečanje oktetov, slikarskih razstavah, literarnih večerih, martinovanjih, dnevih odprtih hramov na Vipavskem, Krasu in Dolenjskem ter številnih drugih prireditvah in koncertih prijateljskih pevskih zborov in skupin širom po Sloveniji.

Konec leta 2010 se je članom KUD-a Sotočje porodila ideja o družbi ženskih glasov. Tako je pod vodstvom Ane Knez nastala Vokalna skupina KUD-a Sotočje, ki so jo sestavljali nekateri člani okteta Sotočje in pet predstavnic nežnejšega spola. Ženske so se že takoj v naslednjem letu odločile stopiti na samostojno pot vokalnega ustvarjanja in tako ustanovile Kvintet Anike. Danes dekleta pod vodstvom Ane Knez ustvarjajo že tretje leto. Pet nežnih, ubranih glasov najraje prepeva slovenske in tuje popevke, posežejo pa tudi po slovenskih ljudskih in umetnih pesmih. Tako v KUD-u Sotočje danes aktivno delujeta dve skupini – moški oktet in ženski kvintet, obe pod vodstvom prof. Ane Knez.

V dvajsetih letih se je veliko zgodilo, doživelo, spremenilo. Člani so prihajali, žal tudi odhajali. Fantje so postali možje, nekateri zrelejši, drugi vnovič mladostniški. Kdor jih pozna, zagotovo ve, da medgeneracijske razlike med njimi ne poznajo meja, in da je to zagotovo ključ do uspeha, katerega so si v tem času zgradili. Fantje so veseli in ponosni, da so dočakali ta lep jubilej, da so vztrajali tudi ob najtežjih trenutkih, takšnih, ko niso vedeli kako naprej, v katero smer. A ljubezen do glasbe in petja, dobra volja in vztrajnost so vedno premagali vse dvome, zato so na današnji uspeh toliko bolj ponosni. Svojo radost bodo podelili z jubilejnim koncertom v soboto, 11. oktobra 2014 ob 20. uri v Kulturnem domu v Šempasu. Poleg okteta bodo program oblikovali še kvintet Anike in Rajko Černigoj s harmonikaši Vipavske doline. Nedvomno se obeta pester večer z raznovrstnim programom. Vljudno vabljeni!

PR
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 185
Izšla: 31.03.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
April 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8
01.05. - 02.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Anne m. Christiansen + Pacino
05.05. - 06.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Buran
06.05. - 07.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Canine
29.04.2017 | Družabni dogodki
Hardcore v žilo: Mališa Bahat, Mysery for a living in Nailed in
01.05. - 02.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Anne m. Christiansen + Pacino
03.03. - 30.11.2017 | Tečaji in delavnice
PREDAVANJA IN DELAVNICE PREDELAVE SADJA, ZELIŠČ V UČNEM CENTRU BRJE 2017
05.05. - 06.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Buran
06.05. - 07.05.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Canine

Bodite prvi pri oddaji mnenja.