Logo MojaObčina.si
JUTRI
16°C
6°C
PET.
16°C
4°C
Oceni objavo

Odprtje polnilnice za električne avtomobile

V petek, 13. maja, je bila na novem parkirišču za starim mlinom 'mini' slovesnost ob uradnem odprtju polnilnice za električne avtomobile. V bistvu sta bila povezana dva 'zeleno' obarvana dogodka, saj je sledil še podpis listine 'Zelena politika slovenskega turizma'. Obe dejanji imata za cilj prispevek k bolj spoštljivemu odnosu do okolja.
Postavitev polnilnice za električne avtomobile na novem parkirišču za starim mlinom je rezultat sodelovanja med Občino Ajdovščina in Rotary klubom Ajdovščina. Polnilnico sta tako predala namenu župan občine Ajdovščina Tadej Beočanin in guverner slovenskega Rotary distrikta Martin Šinigoj s tem, ko sta na polnilnico priklopila električni avtomobil. Dogodka se je udeležila tudi poslanka v državnem zboru Tanja Cink.

Polnilnica za električne avtomobile na novem parkirišču leži le lučaj od Lavričevega trga, torej je zanimiva tudi s turističnega vidika, saj si bodo lastniki električnih vozil med polnjenjem čas lahko zapolnili s sprehodom po starem mestnem jedru ali obiskom katerega od tamkajšnjih lokalov.

Prav s turizmom je bil povezan tudi drugi del dogodka - občini Ajdovščina in Vipava sta se kot destinacija Vipavska dolina skupaj vključili v Zeleno shemo slovenskega turizma ter s tem pridobitev znaka Slovenia Green Destination. Glavni pristopni dokument je listina 'Zelena politika slovenskega turizma', ki sta jo župana Tadej Beočanin in Ivan Princes uradno podpisala.

Listina obsega deset zavez, kaj in kako delati, da bo Vipavska dolina še bolj prijazna za vse, ki tu delamo in živimo. S tem pa bo takšna tudi za ljudi, ki jo obiščejo.

Zelena shema slovenskega turizma (ZSST) je celovito zasnovan sistem za pospeševanje razvoja trajnostnega turizma v Sloveniji na vseh treh stebrih trajnostnega razvoja: okoljskem, družbenem in ekonomskem, namenjen tako turističnim območjem kot tudi ponudnikom.

Zelena (okoljsko in družbeno odgovorna) destinacija ni le projekt, za katerega so odgovorne zgolj turistične organizacije. Je nekaj, kar lahko dosežemo samo vsi skupaj – vsi deležniki tako v javnem, nevladnem kot zasebnem sektorju – in ne samo v turizmu, temveč na vseh področjih delovanja. Nenazadnje pa so v tem procesu ključni tudi vsi, ki na tem območju živijo.

Gre za kompleksen sistem, sestavljen iz več korakov in orodij. Prvi korak je imenovanje koordinatorja projekta; to je Janja Jazbar, ki bo odgovorna za izvedbo celotnega postopka. Ta bo predvidoma zaključen do konca letošnjega leta.

V nadaljevanju leta je predvidenih več korakov - od pridobivanja podpore v lokalnem okolju prek zbiranja in analize podatkov do priprave končnih poročil. Z izvedbo celotnega postopka bomo pridobili celovit vpogled v trajnost destinacije in mednarodno primerljivo oceno, pa tudi nabor ustreznih ukrepov za izboljšave v prihodnosti. Poleg tega se bomo s pridobitvijo znaka Slovenia Green Destination na slovenskem, evropskem in globalnem trgu pozicionirali kot okolju in družbi prijazna destinacija.

ep

Oglejte si tudi