Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 23.05.2017

pretežno jasno
Danes bo povečini sončno, predvsem popoldne bodo v notranjosti Slovenije nastale krajevne plohe in nevihte. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 27 stopinj C.
12°C | 28°C
sreda, 24.05.2017
14°C | 26°C
četrtek, 25.05.2017
13°C | 24°C
petek, 26.05.2017
9°C | 26°C
sobota, 27.05.2017
12°C | 26°C
Opozorila
Torek, 23.5.2017 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
28°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Hibridi v zraku s petkrakim propelerjem


GOSPODARSTVO

| |
24.02.2016      14:54
A A

Hibridi v zraku s petkrakim propelerjem


Na sedežu podjetja Pipistrel v Ajdovščini so pred kratkim preizkusili hibridno električni letalski pogonski sklop, ki so ga razvili v okviru mednarodnega projekta Hypstair. Gre za novo zvrst letalskih pogonov, ki podaljšujejo doseg popolnoma električnih letal, hkrati pa so tihi in okolju prijazni.


Deli:

V projektu Hypstair poleg Pipistrela sodelujejo še Siemens AG, MB Vision ter univerzi v Pisi in Mariboru, razvili pa so 200 kilovatni pogonski sklop, ki zagotavlja moč, enakovredno tisti, ki jo proizvajajo batni motorji in so vgrajeni v običajnaletala. Obratuje lahko v treh načinih; izključno električnem, ki kot vir moči uporablja baterije, v načinu, v katerem uporablja samo generator, in v hibridnem načinu, ki pri delovanju združuje oba vira energije. Prav v ta namen so razvili še poseben petkraki propeler, ki ima največjo učinkovitost že pri nizkih obratih in tudi ni hrupen.Vse komponente pogonskega sklopa, ki jih je v okviru projekta razvilo podjetje Siemens, predstavljajo vrhunec tehnologije na področju letalskih pogonov.

Ivo Boscarol, direktor podjetja Pipistrel, je ob tem povedal: »Ponosni smo na vlogo, ki jo predstavlja projekt Hypstair na področju razvoja električnega letalstva. Prikazuje verjetnost, da bo generalno letalstvo v prihodnosti lahko električno in potrjuje mojo idejo in vizijo ter razvojno strategijo podjetja Pipistrel. Mi smo bili prvi, ki smo razvili štirisedežno letalo Panthera, ki je lahko opremljeno s tremi različnimi pogoni; bencinskim motorjem, električnim pogonom ali hibridnim pogonskim sklopom. Projekt Hypstair predstavlja velik korak v smer letalstva na hibridni pogon in s tem veliko priložnost za Pipistrel.«

Obsežnemu laboratorijskemu testiranju je v Ajdovščinisledil uspešen zagon še 'v živo', pri katerem so preizkusili vse načine pogona pri nizkih in visokih močeh. V prihodnjih mesecih se bo testiranje nadaljevalo s simuliranjem načinov letenja, ki so jih predvidele teoretične študije modela.
rl
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 186
Izšla: 26.04.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.