Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 10.12.2016

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, ob morju bo lahko občasno nizka oblačnost, po nižinah v notranjosti bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -7 do -2, ob morju in v višjih legah od 2 do 7 stopinj.
-4°C | 8°C
nedelja, 11.12.2016
-2°C | 8°C
ponedeljek, 12.12.2016
1°C | 14°C
torek, 13.12.2016
-4°C | 9°C
sreda, 14.12.2016
2°C | 9°C
Opozorila
Petek, 9.12.2016 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-4°C
8°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Hibridi v zraku s petkrakim propelerjem


GOSPODARSTVO

| |
24.02.2016      14:54
A A

Hibridi v zraku s petkrakim propelerjem


Na sedežu podjetja Pipistrel v Ajdovščini so pred kratkim preizkusili hibridno električni letalski pogonski sklop, ki so ga razvili v okviru mednarodnega projekta Hypstair. Gre za novo zvrst letalskih pogonov, ki podaljšujejo doseg popolnoma električnih letal, hkrati pa so tihi in okolju prijazni.


Deli:

V projektu Hypstair poleg Pipistrela sodelujejo še Siemens AG, MB Vision ter univerzi v Pisi in Mariboru, razvili pa so 200 kilovatni pogonski sklop, ki zagotavlja moč, enakovredno tisti, ki jo proizvajajo batni motorji in so vgrajeni v običajnaletala. Obratuje lahko v treh načinih; izključno električnem, ki kot vir moči uporablja baterije, v načinu, v katerem uporablja samo generator, in v hibridnem načinu, ki pri delovanju združuje oba vira energije. Prav v ta namen so razvili še poseben petkraki propeler, ki ima največjo učinkovitost že pri nizkih obratih in tudi ni hrupen.Vse komponente pogonskega sklopa, ki jih je v okviru projekta razvilo podjetje Siemens, predstavljajo vrhunec tehnologije na področju letalskih pogonov.

Ivo Boscarol, direktor podjetja Pipistrel, je ob tem povedal: »Ponosni smo na vlogo, ki jo predstavlja projekt Hypstair na področju razvoja električnega letalstva. Prikazuje verjetnost, da bo generalno letalstvo v prihodnosti lahko električno in potrjuje mojo idejo in vizijo ter razvojno strategijo podjetja Pipistrel. Mi smo bili prvi, ki smo razvili štirisedežno letalo Panthera, ki je lahko opremljeno s tremi različnimi pogoni; bencinskim motorjem, električnim pogonom ali hibridnim pogonskim sklopom. Projekt Hypstair predstavlja velik korak v smer letalstva na hibridni pogon in s tem veliko priložnost za Pipistrel.«

Obsežnemu laboratorijskemu testiranju je v Ajdovščinisledil uspešen zagon še 'v živo', pri katerem so preizkusili vse načine pogona pri nizkih in visokih močeh. V prihodnjih mesecih se bo testiranje nadaljevalo s simuliranjem načinov letenja, ki so jih predvidele teoretične študije modela.
rl

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 180
Izšla: 28.10.2016
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.