Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 25.05.2017

pretežno jasno
Ponoči bo povečini jasno, le v vzhodni in deloma osrednji Sloveniji bo več oblačnosti, ponekod bodo možne tudi krajevne padavine.
13°C | 25°C
petek, 26.05.2017
10°C | 25°C
sobota, 27.05.2017
12°C | 27°C
nedelja, 28.05.2017
12°C | 28°C
ponedeljek, 29.05.2017
12°C | 28°C
Opozorila
Sreda, 24.5.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
13°C
25°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Zasedanje mladih parlamentarcev v Ajdovščini...


SREDNJA ŠOLA, DOGODKI, ZAVODI, EVROPSKI PROJEKTI

| |
24.12.2013      9:16
A A

Zasedanje mladih parlamentarcev v Ajdovščini


V ponedeljek, 23. decembra 2013, je Zavod BETA – Inštitut za razvoj družbe, gostil regijsko tekmovanje, na katerem so se v simulaciji delovanja Evropskega parlamenta pomerili dijaki srednjih šol Veno Pilon iz Ajdovščine, Srečka Kosovela iz Sežane in dijaki gimnazije Ilirska Bistrica.


Zmagoslavje ajdovskih dijakov
Zmagoslavje ajdovskih dijakov
Deli:

Na tekmovanju so dijaki soočili svoja mnenja in oblikovali stališče o aktivnem političnem udejstvovanju mladih in udeležbi mladih na volitvah s priporočili za prihodnost. Pri tem so se potegovali za glavno nagrado – obisk Evrošole v Evropskem parlamentu v Strasbourgu. Po skoraj štiriurnem zasedanju mladih poslancev simuliranega parlamenta je komisija odločila, da v Strasbourg odpotujejo dijaki Srednje šole Veno Pilon iz Ajdovščine pod vodstvom profesorja Matjaža Trošta.

Na zasedanju so mladi dokazali, da imajo jasno izoblikovana stališča, ki so jih pripravljeni tudi glasno izraziti, v kolikor jim je ta možnost dana in v kolikor jih spremlja občutek, da njihovo mnenje šteje. Po izvolitvi predsednika in dveh podpredsednikov zasedanja so dijaki vsake izmed tekmujočih srednjih šol predstavili stališča na izbrano temo - aktivna udeležba mladih na volitvah. Če je bilo vzdušje pri tej točki še nekoliko šolsko, se je predavalnica ob vlaganju in sprejemanju amandmajev spremenila v pravi parlament, v katerem pa odločajo izključno mladi do 18. leta. Besedne vložke je obogatila volilna kampanja, s katero je vsaka ekipa skušala prepričati mlade, da se udeležijo volitev. Dijaki so ponovno dokazali, da je izvirnost njihov paradni konj.

Mladi so na zasedanju sprejeli stališče, da se morajo bistveno bolj družbeno-politično aktivirati in se udeleževati volitev. Kot temeljna razloga navajajo drugačen pogled na svet, ki ni omejen na standardne vzorce preteklosti. Večje politično udejstvovanje mladih bo posledično pomenilo napredek družbe na mnogih področjih, saj mladi v razpravo vnašajo sveže rešitve. Z udeležbo na volitvah pa sprejemajo odločitve o lastni prihodnosti in teh odločitev ne prelagajo na druge.

Med priporočili za prihodnost najdemo tudi uvedbo obveznih volitev za mlade med 18. in 25. letom ter ustanovitev stranke za mlade.

Tekmovanje je potekalo pod okriljem Evropskega parlamenta, ki že več let posebno pozornost namenja izobraževanju in osveščanju mladih o Evropski uniji, njenih institucijah, državah članicah ter njihovi politični ureditvi. V šolskem letu 2013/14 del aktivnosti programa Evrošola izvaja Zavod BETA – Inštitut za razvoj družbe. Zavod Beta skrbi za to, da tekmovanje za dijake predstavlja učno izkušnjo, ki mladim omogoča doživeti izkušnjo dela poslancev, spoznavati evropske institucije ob hkratnem razvijanju domišljije, kritičnega mišljenja in hkratni vzgoji v demokracijo.

Tadej Beočanin, vodja programa


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 186
Izšla: 26.04.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.